WYSTAWA
04.10-14.10WARSZAWA
|
Dotyk Wiecznego Piękna "Starożytny Egipt"
Od 4 do 14 października TK Nowa Akropolis i Ośrodek Kultury Ochoty – MAL Grójecka zapraszają na wystawę „Dotyk Wiecznego piękna – Starożytny Egipt”.
W ramach swojej działalności Nowa Akropolis od wielu lat tworzy niepowtarzalny styl reprodukcji archeologicznych inspirowany starożytnymi kulturami Grecji, Egiptu, Rzymu, Orientu, Ameryki Południowej i Środkowej, a także Polski. Reprodukcje te służą jako materiały dydaktyczne używane podczas prowadzonych przez stowarzyszenie zajęć.
Korzystając z prac przygotowanych w naszej pracowni, wystawą tą chcielibyśmy przybliżyć sztukę i filozofię Starożytnego Egiptu. Wyjątkowość wystawy polega na tym, że jest ona skierowana do wszystkich zainteresowanych, ale przygotowana jest specjalnie z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących, aby poprzez dotyk i wyobraźnię mogli doświadczać trójwymiarowych obiektów oraz cieszyć się pięknem i bogactwem ludzkiej ekspresji i różnorodności kulturowej.
Czy to w dzisiejszych czasach, czy w dawnych czasach, człowiek pozbawiony wzroku musiał polegać na innych zmysłach i w ten sposób mógł zdobyć mądrość, wzmacniając wzrok od wewnątrz. Jest wielka prawda w powiedzeniu, że „ważne rzeczy można zobaczyć tylko sercem, a nie oczami”.
Od 4 do 14 października wystawa udostępniona będzie w przestrzeni MAL Grójecka 109 w dniach powszednich między 12:00 a 20:00 i w sobotę od 10:00 do 14:00.
Wystawa przygotowana jest tak, aby zapewnić maksymalną samoobsługowość zwiedzającym, ale dodatkowo codziennie w godzinach 18:00 – 20:00 i w sobotę 10:00-14:00 obecni na niej będą wolontariusze, którzy gotowy będą by pomóc w „oglądaniu” eksponatów.
Wydarzeniu towarzyszyć będą wykłady prowadzone przez instruktorów towarzystwa, na które serdecznie zapraszamy:
4 października godz. 18:00
"Panteony Egiptu"
Bogactwo symboliki bóstw egipskich zaskakuje i zastanawia. Wielkie Dziewiątki, Trójce, bóstwa związane z naturą stawiają pytanie czy Egipcjanie czcili bóstwa czy może ukryte pod nimi wartości.
• Wprowadzenie do świata Starożytnego Egiptu
• Najważniejsze Eneady
• Mit Ozyriański
Czas wykładu: 45 – 60 min.
7 października godz. 11:00
"Teby - Magiczne miasto 100 bram"
Do każdego zagadnienia dotyczącego ludzkiej przeszłości musimy podchodzić z niezwykłą ostrożnością, mając świadomość, że tak jak istnieje welon, który uniemożliwia nam poznanie przyszłości, pomimo wielu jej znaków zapowiadających i logicznej dedukcji wydarzeń, tak istnieje inny welon, który zaciera starodawne formy, a nawet sprawia, że stają się dla nas niezrozumiałe.
• Kilka historycznych zagadek słynnego miasta Starożytnego Egiptu
• Filozofia życia i śmierci w okresie świetności Teb
• Ukryte znaczenie sarkofagów (Spowiedź negatywna, papirus Nu)
Czas wykładu: 45 – 60 min.
14 października godz. 16:00
"Filozofia w Starożytnym Egipcie"
Mimo tego, że uważamy, że to co nazywamy filozofią zrodziło się w antycznej Grecji, myśl staroegipska pełna jest filozoficznych przemyśleń i etycznych wskazówek. Była też, już w czasach antycznych, nieocenionym źródłem inspiracji dla europejskich filozofów.
• Ptahotep
• Kagemni
• Filozofia życia wg Starożytnego Egiptu
Czas wykładu: 45 – 60 min.
O wystawie:
Wystawa składa się z 12 ekspozytorów, na których umieszczone są płaskorzeźby i rzeźby będące reprodukcjami, które powstały na podstawie oryginalnych artefaktów staroegipskich. Reprodukcje wybrane zostały do wystawy po konsultacjach ze specjalistami i praktykami działań dedykowanych dla osób z dysfunkcjami wzroku. Dodatkowym elementem jest tzw. „Skrzynia Skarabeusza” zawierająca niespodziankę dla zwiedzających. Każdy ekspozytor zawiera na stałe umocowaną reprodukcję, opracowanie tyflograficzne oraz opis przy użyciu alfabetu Braille'a oraz z użyciem wielkich liter. Dodatkowo na ekspozytorze znajduje się kod QR z tagiem NFC z odnośnikiem do artykułu zawierającego opis uzupełniający dany element.
Podstawowym naszym założeniem było przygotowanie wystawy, która będzie udostępniana w siedzibie Towarzystwa lub po uzgodnieniu w siedzibie placówki wspierającej osoby niewidome i niedowidzące lub w innej placówce kultury, a ideą przyświecającą tej wystawie od samego początku jej powstawania było to, że będzie to wystawa „wędrująca”. Jeśli byliby Państwo zainteresowani udostępnieniem wystawy w swojej instytucji zachęcamy do kontaktu.
Naszymi partnerami w przygotowaniu wystawy są:
Fundacja PZU
Uniwersytet Warszawski, Centrum Wsparcia Dydaktyki, Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami