Nowa Akropolis jest międzynarodową niekomercyjną organizacją działająca w obszarze filozofii i kultury oraz działalności społecznej.
Została założona w 1957 roku w Buenos Aires (Argentyna) przez historyka i filozofa Jorge Ángel Livragę Rizzi (1930-1991).
Pojęcie filozofii Nowej Akropolis, poza jego intelektualnym i kontemplacyjnym charakterem, znajduje także odzwierciedlenie w praktyce, w postaci szerokiego spektrum aktywności. Program studiów szkoły filozofii klasycznej odwołuje się do myśli starożytnych cywilizacji, zarówno wschodnich jak i zachodnich.
Zasady
1. Braterstwo
Wspierać ideał uniwersalnego braterstwa, opartego na szacunku do ludzkiej godności, bez względu na różnicę rasy, płci, kultury, religii, statutu społecznego itd.
Jest bardzo potrzebne by promować szacunek dla różnych tożsamości i tradycji, a równocześnie wzmocnienia jedności ponad różnicami, wprowadzać harmonię między ludźmi, ideami i uczuciami we wzbogacającym i otwartym współistnieniu. Siła tego ideału braterstwa leży bardziej w tym co nas łączy niż w tym co dzieli. Oparte jest to na poznaniu uniwersalnych wartości, na wspólnych zasadach etycznych, które są nierozerwalnie związane z godnością każdego człowieka. Ten ideał propaguje szacunek i promocje praw ludzkich, jak również uznanie niezawodnych zasad uniwersalnej etyki.
2. Wiedza
Wspierać miłość do mądrości, która za pośrednictwem porównawczego studium filozofii, religii, nauki i sztuki, wspiera poznanie uniwersum, natury i człowieka.
Miłość do prawdy i wiedzy wynika z uzasadnionego dążenia do rozwoju poglądów i zrozumienia świata i siebie samego. Filozofie rozumiemy jako oś, która łączy różne aspekty i perspektywy ludzkiej wiedzy. Filozofia może połączyć źródła z przeszłości z teraźniejszością w tej globalnej, szerokiej wizji, która staje się w ten sposób prawdziwą siłą rozwoju, starającego się nie tylko odkrywać ścieżki życia, ale dość głębiej do ich ostatecznego sensu i stara się powiązać wszystkie aspekty wiedzy i doświadczenia.
3. Rozwój
Rozwiać to najlepsze z potencjału ludzkiego, wspierać pełną realizację nas jak jednostek bytu i naszą integrację z naturą i społeczeństwem, nie jako zwykłych widzów, ale jako aktorów ulepszających świat. Wynikiem naszej pracy jest ulepszanie istot bytu, które zapewniają trwałość w ramach rozwoju społecznego.
Ludzie nadal mają ogromny ukryty potencjał. Poznawać i rozwijać go, to jeden z fundamentów ludzkiego życia i źródło trwałej satysfakcji. Osiągnięcie harmonii pomiędzy myślą, uczuciem i działaniem jest celem każdego człowieka. Zrównoważony i wszechstronny rozwój samego siebie, rozwijając w sobie najlepsze cechy i wartości ludzkiej natury, są prawdopodobnie unikalną gwarancją lepszego świata.
Cele
Przemiana społeczeństwa w jednolitą masę stwarza odczucie zaniepokojenia. Ludzie czują potrzebę przejawiania swoich marzeń i pragnień. Takie potrzeby stają się podstawą obecności Nowej Akropolis w społeczeństwie.
Według profesora Livragi przyspieszony rytm naszych miast, brak kontaktu z Naturą, zabobon w naszych relacjach i spotkaniach, pomijalne i utylitarystyczne cele wprowadzają ludzką duszę do letargu. Z tego powodu starał się za pośrednictwem Nowej Akropolis, by wyciągnąć człowieka z ospałości i wprowadzić go w ruch tak, żeby każdy mógł się przejawić w sposób autentyczny przez wewnętrzne uczucia. Współczesna sytuacja potwierdza jego ówczesną wizję, bowiem dziś, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebne jest wypełnić taki cel.
AUTENTYCZNY CZŁOWIEK
To ten, który potrafi słusznie ocenić to, co jest istotne i to, co jest pomijalne, odróżnić prawdziwe od fałszywego i harmonijnie zjednoczyć wewnętrzne przeżycia z zewnętrznym życiem. Filozofia rozszerza zdolności świadomości, umożliwia poznanie samego siebie i współżycie w społeczeństwie.
ODNOWIENIE CZŁOWIEKA
Obudzenie autentycznego człowieka pobudza do nowej kreatywności, pewności, wewnętrznej siły i opanowania samego siebie i przygotowuje go na trudy i szanse w jego życiu.
ODRODZENIE KULTURY
Potrzebne jest odejście od kultury konformizmu, która zmienia się wraz z modą, na dynamiczne wprowadzenie podstawowych wartości filozofii, nauk i sztuk z ich wizją przyszłości.